Definicja artysty i jego status prawny to temat dyskusji, która odbyła się w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury – 14 września 2017 w Krakowie.

Dyskusja pojawiła się w ramach odsłony dotyczącej Sztuk Wizualnych. Jednak jej obszar w części dotyczył także sytuacji artystów muzyków. Podczas rozmowy skupiono się przede wszystkim na próbie odpowiedzi na dwa pytania – Kim jest artysta i jakie jest jego miejsce w społeczeństwie demokratycznym? Jakie są uwarunkowania materialne oraz prawne potrzebne do prowadzenia przez artystę działalności twórczej? 

Poruszono zagadnienia związane z doprecyzowaniem definicji artysty, rozróżnieniem profesjonalnego artysty od amatora, a także zagadnienia związane z otoczeniem prawnym.

Relatywnie niewielka część społeczeństwa zajmuje się działalnością artystyczną. Ze względu na specyfikę takiej działalności również nieduża część artystów pracuje na etat.

Więcej na temat definicji artysty, statusu prawnego oraz na temat tego jak funkcjonują artyści można dowiedzieć się z materiałów udostępnionych na stronie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury: http://konferencjakultury.pl/conferences/visual_arts (2017.10.26). Organizator Konferencji – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.