Sztuczna inteligencja – SI (artificial intelligence – AI) oparta jest na algorytmach, które potrzebują czasu, by nauczyć się działać w zadanym przez człowieka środowisku. Firma AIVA stworzyła narzędzie do komponowania muzyki, które ucząc się korzysta z ponad 30 000 klasycznych dzieł kompozytorów.

Algorytmy „kompozytora” AIVA we wprowadzonych dziełach muzycznych wyszukują wzorców i stosują różne matematyczne zasady po to, aby tworzyć własne utwory.

Sami twórcy narzędzia do komponowania muzyki – „kompozytora” AIVA próbują przekonać, że „układanie oryginalnych ścieżek dźwiękowych na potrzeby treści rozrywkowych często bazuje na metodach produkcji opracowanych ponad 100 lat temu”, a osoby zajmujące się zawodowo muzyką w filmie, grach, reklamach czy innych mediach rzeczywiście tworzą muzykę wysokiej jakości, ale nie odpowiada ona na przykład potrzebom szybko zmieniającego się środka przekazu, jakim są gry komputerowe.

AIVA ma więc stanowić szybką i tanią metodę na tworzenie muzyki. Z tego założenia wychodzą także twórcy banków muzyki. Zdarza się jednak, że mimo tego, iż sam zakup praw do wykorzystania gotowej muzyki może być niższy od kosztu zamówienia muzyki oryginalnej, to i tak ostatecznie ogólne koszty związane z muzyką będą wyższe. Dlaczego? Dlatego, że całościowe koszty przygotowania muzyki wybranej z banku nie obejmują wtedy pracy osoby, która muzykę wyszuka (researcher) oraz zmontuje do obrazu (music editor) w ograniczonym procesie możliwości jej miksowania i masterowania.

MUZYKA Z BANKU MUZYKI CZY MUZYKA ORYGINALNA

Propozycje banków muzyki są odpowiednio skatalogowane, możliwe do wyszukania za pomocą różnych parametrów. Muzyka AIVA ma być dopasowana do preferencji osoby, która z narzędzia korzysta. Jeśli jednak stoi się przed wyborem czy wybrać sztuczną inteligencję, banki muzyki czy współpracę z kompozytorem, to warto pamiętać, że są to nieporównywalne sposoby pracy. Sam wybór sposobu na osiągniecie celu warto oprzeć na założeniach i oczekiwaniach względem filmu, gry, reklamy czy dowolnego medium, które się tworzy oraz własnych możliwości produkcyjnych i finansowych.

Źródło: Kompozytor SI tworzy muzykę do gier komputerowych (17.01.2021)

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

Poprzedni artykułRelacja: Agata Jasińska w Filharmonii Kaszubskiej i płyta Blisko
Następny artykułCzym zajmuje się psychologia muzyki?