Można mieć wrażenie, że praca Konsultanta Muzycznego jest rodzajem doradztwa. Jednak zadania stawiane przed Konsultantem Muzycznym to całość zagadnień związanych z muzyką w formach audiowizualnych.

Muzyka pełni ważną rolę w filmie, grze, trailerze, reklamie. To dlatego nieczęsto można zaobserwować formy audiowizualne, którym towarzyszy jedynie dźwięk. Każdorazowo wybór muzyki zależny jest od celu, tematyki, wymogów reżysera czy twórcy gry. To Konsultant Muzyczny dobiera gotowe utwory muzyczne i współpracuje z twórcami muzyki oraz kompozytorami, którzy piszą muzykę autorską do filmu, gry czy serialu. Organizuje i nadzoruje nagrania, odpowiada za pozyskanie odpowiednich licencji i praw do utworów, montuje muzykę, uczestniczy w postprodukcji dźwięku, opiekuje się aktorami na planie filmowym (kiedy trzeba zaśpiewać, zagrać, tańczyć czy zadbać o prawdziwość i naturalność w scenach, w których jest gramofon, fortepian, itp.). Przy dużych produkcjach filmowych zdarza się, że zabiega się o współpracę z konkretnym Konsultantem Muzycznym. Bywa, że rolę Konsultanta Muzycznego pełni Kompozytor, jeśli posiada umiejętności Konsultanta. 

ZAWÓD KOMPOZYTOR

Muzyka w formie audiowizualnej działa w ten sposób, że odbiorca nabiera pewnego charakterystycznego wrażenia, że nie jest w stanie przeciwdziałać emocji, która pojawia się w trakcie oglądania obrazu.

Odpowiednio dobierając bądź komponując muzykę można osiągać swoje cele – wystraszyć odbiorcę, sprawić, że polubi danego bohatera bądź go odrzuci i będzie przeżywał bohatera jako postać o złym charakterze.

Konsultant Muzyczny jest jedną z osób, która sprawia, że zamysł przekłada się na konkretny efekt, a nierzadko jest twórcą całej muzycznej idei.