9 stycznia 2018 rozdano Paszporty Polityki za dokonania w dziedzinie kultury za 2017 rok w kategoriach: Film, Literatura, Teatr, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna, Kultura cyfrowa. Paszporty Polityki to nagrody przyznawane przez środowisko dziennikarskie związane z kulturą.

Wciąż mieszane uczucia może wywoływać nazwa kategorii – Muzyka poważna. Jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych kompozytorów muzyki epoki klasycyzmu – Wolfgang Amadeus Mozart pisał mnóstwo utworów po to, żeby słuchacza rozśmieszyć. Czyli pisał muzykę służącą rozrywce. Obecnie nazywaną poważną, choć taką w swoim charakterze nie była i nie jest.

W tak szerokim pojęciu jakim jest muzyka muszą znaleźć się dookreślenia i są one konieczne. Tyle, że od muzyki poważnej wymagałoby się powagi. A w muzyce klasycznej, której synonimem ma być muzyka poważna, mieści się również rozrywka.

LAUREACI PASZPORTÓW POLITYKI 2017:

Kategoria FilmJagoda Szelc za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję.

Kategoria LiteraturaMarcin Wicha za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych.

Kategoria Teatr Michał Borczuch za teatr oryginalny i poruszający.

Kategoria Sztuki wizualneNorman Leto za budowanie pomostów między sztuką a nauką.

Kategoria Muzyka klasyczna (oryginalne brzmienie kategorii Muzyka poważna) – Joanna Freszel za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.

Kategoria Muzyka popularnaZespół Hańba! za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący.

Kategoria Kultura cyfrowaStudio Bloober Team za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku.

*Informacje o nagrodach i laureatach oraz cytaty zostały zaczerpnięte z treści umieszczonych na stronach portalu polityka.pl: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty (2018.01.10)