Idea akcji filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! zrodziła się w 2012 roku w Instytucie Muzyki i Tańca, który został powołany do istnienia przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 roku.

Na podstawie obserwacji oraz dokładniej analizy ofert edukacyjnych polskich filharmonii Instytut uznał, że warto stworzyć program edukacyjno-animacyjny, który wypełnia lukę w działaniach filharmonii, ponieważ okazało się, że słuchaczami filharmonii są przede wszystkim osoby po 30 roku życia oraz uczniowie szkół muzycznych i młodzież, która ma ze szkołami muzycznymi jakieś doświadczenia, a nastolatków niezwiązanych z muzycznym szkolnictwem artystycznym można w filharmoniach spotkać szczególnie rzadko.

Instytut Muzyki i Tańca działa między innymi na rzecz poprawy jakości edukacji muzycznej i tanecznej. Dlatego filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! miała znaleźć odbiorców głównie wśród maturzystów, dla których to ostatni moment w życiu szkolnym na wzbudzenie zainteresowania tym, co dzieje się w filharmoniach. W minionej edycji programu do współpracy zgłosiło się 60 placówek. W 10 miastach w programie filharmonia/ostrożnie wciąga!!! wzięło udział 4810 uczniów. Z bezpłatnych biletów na koncerty symfoniczne w filharmoniach skorzystało 1664 uczniów klas maturalnych, którzy odwiedzili filharmonie łącznie 4411 razy i wysłuchali 142 koncertów.

Prace nad kolejną, szóstą edycją programu trwają. Planem jest przekroczyć liczbę 10 000 biletów wydanych na koncerty symfoniczne w jednym sezonie*. Instytut Muzyki i Tańca liczy na to, że dzięki tym działaniom obniży się wiek osób korzystających z oferty polskich filharmonii, a uczniowie w dorosłości świadomie zwrócą uwagę na to, że taka forma spędzania wolnego czasu w obrębie kultury w ogóle istnieje.

*Żródło: filharmonia-wciąga.pl (idea programu)

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

Poprzedni artykułKonkurs Klasyka w klasie
Następny artykułWnioski z raportu: Między zabawą a sztuką. Wybory kulturalne opiekunów dzieci