W Polsce tytuł zawodowego tancerza można uzyskać kończąc jedną z 5 Ogólnokształcących Szkół Baletowych zlokalizowanych w Gdańsku, Bytomiu, Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Są to szkoły, które podobnie, jak Ogólnokształcące Szkoły Muzyczne łączą kształcenie ogólne z edukacją artystyczną.
Jakich przedmiotów z zakresu edukacji artystycznej uczy się przyszły tancerz? Tańca klasycznego, tańców współczesnych, w tym takich, jak jazz czy hip-hop, tańców narodowych, historii tańca, historii muzyki, podstaw śpiewu czy gry na instrumentach.
Absolwenci szkół baletowych tańczą w zespołach baletowych na całym świecie. Prawdopodobnie również w Operze Bałtyckiej, która jest organizatorem wydarzenia B jak balet – 15 lipca 2017 o godzinie 11:00 będzie można przypatrzeć się jak pracuje zespół baletu Opery Bałtyckiej, wypić kawę i uczestniczyć w lekkim brunchu.
Balet (wł. baletto, zdrobn. od ballo = taniec) może być rozumiany jako utwór muzyczno-sceniczny, w którym treść, tzw. libretto (w tym wypadku libretto = scenariusz do baletu), wyrażana jest za pośrednictwem tańców solowych i zbiorowych oraz gestykulacji tanecznej wykonawców w oparciu o tło muzyczne orkiestry, a także scena tańców zbiorowych (scena baletowa) w operze, operetce oraz zespół taneczny biorący udział w balecie lub scenach baletowych.
Definicje balet i libretto – Jerzy Habela Słowniczek Muzyczny, Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA 2015, Wyd. XXIII.
Pozostałe źródła informacji:
Centrum Edukacji Artystycznej
Opera Bałtycka