Pojęcie songwriting ugruntowało się już w polskim przemyśle muzycznym, a samo słowo songwriter oznacza osobę, która pisze piosenki. Kim zatem jest ghostwriter?

Ghostwriter to w przypadku piosenki osoba, która tworzy muzykę i/lub tekst na rzecz kogoś innego, kto oficjalnie zostaje przedstawiony jako autor. Ghostwriter otrzymuje wynagrodzenie bądź pracuje za obietnicę zleceń w przyszłości w zamian za rezygnację z prawa do uznania autorstwa oraz zysków z tantiem. Dochodzi do sytuacji, w której faktyczny autor zgadza się na to, by zostać „duchem”.

Dlaczego wykonawcy decydują się na współpracę z ghostwriterem?

Współpraca z ghostwriterami jest dla wykonawców niepotrafiących pisać piosenek sposobem na zdobycie popularności oraz wydanie piosenek pod własnym imieniem i nazwiskiem. Warto przy okazji wspomnieć, że ghostwriting w Polsce jest niedozwolony, a szczerzej o tym dlaczego jest niedozwolony można dowiedzieć się z artykułu Ghostwriting a prawo. Czym jest ghostwriting i jakie ma skutki prawne?

Dlaczego twórcy decydują się na to, by być ghostwriterami?

Ponieważ otrzymują korzyści, na których im zależy bądź czują, że nie mają wyjścia, jeśli chcą istnieć w tym przypadku w przemyśle muzycznym. Najczęściej otrzymują wynagrodzenie i bywa, że są związani umowami z zapisami o karach umownych czy klauzulą poufności. Między innymi z tych powodów dość rzadko można także usłyszeć o sporach związanych z ghostwritingiem, a więc kto napisał tę piosenkę? – możemy nigdy się nie dowiedzieć.

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

Poprzedni artykułMuzyka z banku muzyki czy muzyka oryginalna?
Następny artykułWspółczesny kompozytor transhumanistyczny