Nie trzeba posługiwać się biegle terminami muzycznymi, znać się na muzyce, a praca kompozytora nad materiałem muzycznym nie polega na przesuwaniu fragmentów muzyki z jednego miejsca na drugie. Co warto wiedzieć o współpracy z kompozytorem?

Praca kompozytora polega na poszukiwaniu oryginalnego przekazu, wynikającego z konkretnego filmu czy gry i ściśle pasującego do tego konkretnego filmu czy gry. Opiera się na precyzyjnym warsztacie i świadomym wyborze. Zamiarem kompozytora jest osiąganie celów i spełnianie oczekiwań stawianych ścieżce dźwiękowej i muzyce wyrażanych przez reżysera, jeśli chodzi o film, czy przez innych twórców, jeśli chodzi o gry.

KOMPONOWANIE MUZYKI DO GIER

Współcześnie najczęstszym narzędziem pracy kompozytora muzyki jest wyposażony w biblioteki dźwięków, wirtualne instrumenty oraz inne odpowiednie programy komputer, który pozwala odtwarzać pisany utwór „na żywo” czy przygotowywać i drukować partyturę, nuty – jeśli w planach jest nagranie muzyki w studio.

Przy niemal każdej współpracy twórczej jednym z najtrudniejszych aspektów jest aspekt komunikacji. Dlatego współpracę z kompozytorem warto planować zespołowo, a muzykę traktować jako jeden z elementów kompletnego, wartościowego efektu końcowego filmu czy gry, który zależny jest od różnych osób biorących udział w danym projekcie.

MUZYKA Z BANKU MUZYKI CZY MUZYKA ORYGINALNA

Komponowanie muzyki do filmów czy gier jest przede wszystkim analizą oczekiwanego przez innych twórców, producentów, inwestorów komunikatu przekazywanego do odbiorcy – emocji, nastroju, klimatu, i znalezieniem odpowiednich środków muzycznych. To jakimi dokładnie środkami w muzyce należy posłużyć się, by osiągnąć oczekiwany efekt jest właśnie zadaniem dla kompozytora.

Szukasz kompozytora muzyki do filmów czy gier, producenta czy sound designera? Wejdź na aleluszcz.com.

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

Poprzedni artykułTechniki kompozytorskie – dodekafonia
Następny artykułKomponowanie muzyki do gier