Gra na instrumencie jest zazwyczaj złożoną i skomplikowaną czynnością. Nauka obejmuje teorię muzyki, głównie związaną z zapisem nutowym, ćwiczenia praktyczne, sposoby gry i inne zagadnienia – prawidłową postawę czy pracę nad muzycznym utworem.
Możemy obserwować coraz większy dostęp do różnych produktów i do wiedzy, w tym do wiedzy z zakresu kultury i sztuki. Z zakresu nauki gry na instrumentach mamy do wyboru samouczki, metody beznutowe i inne poradniki, które zachęcają do podjęcia starań i często w dość atrakcyjny sposób przekazują podstawową wiedzę i umiejętności.
Przy okazji warto zadać sobie pytanie czy można nauczyć się grać na instrumencie z książki? W pewnym zakresie najczęściej można (dotyczy to bardziej dorosłych, niż dzieci). Dodatkowo w edukacji pozaformalnej naukę gry na instrumencie rozpocząć może praktycznie każdy, w dowolnym momencie swojego życia.
Jeśli jednak nie chcemy poprzestać na podstawowym zakresie umiejętności, pośrednikiem w zdobywaniu tego, czego chcemy zazwyczaj musi stać się nauczyciel. Nawet w czasach powszechnego dostępu do wiedzy i Internetu bardzo trudno samodzielnie prawidłowo nauczyć się grać na jakimkolwiek instrumencie. Prawidłowo to znaczy na przykład bez powtarzania nieświadomie nabytych błędów technicznych, które w przyszłości nie pozwolą na grę w szybkich tempach i interpretację w szerokim wachlarzu natężenia dynamicznego. A to właśnie brak możliwości przezwyciężenia pojawiających się problemów technicznych i interpretacyjnych jest najczęstszym powodem całkowitej rezygnacji z gry.