W serwisach internetowych wykonania piosenek w dość krótkim czasie potrafią być wyświetlane miliony, a nawet miliardy razy. Między innymi dlatego powszechnie uznaje się, że obecnie w muzycznej kulturze dominuje muzyka rozrywkowa, popularna, lekka.

To czy rzeczywiście muzyka rozrywkowa zdominowała muzyczną kulturę, to oddzielne zagadnienie. Ale wracając do piosenki – piosenka to krótki i prosty utwór muzyczny z tekstem, przeznaczony do śpiewania; też: sama melodia albo słowa takiego utworu. Subiektywnie możemy zgodzić się, że to piosenka jest najpopularniejszą formą muzyki rozrywkowej, a co za tym idzie w dzisiejszym rozumieniu — muzyki obejmującej gatunki, które charakteryzują się łatwością w odbiorze (mają tym samym możność szybkiego rozpowszechniania się) i stanowią formę rozrywki dla szerokich kręgów społecznych, a pod względem komercyjnym — dobrze sprzedający się towar dzięki swemu masowemu odbiorowi. Przykłady? Pop, reggae, muzyka klubowa, folk czy disco polo.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ MUZYKA?

W przekazie medialnym można spotkać się z wymiennością pojęć piosenka – utwór/dzieło. Być może dlatego, że w rozumieniu prawniczym piosenka (a nawet tylko melodia) jest z definicji nazwana utworem – chronionym między innymi prawami autorskimi. Termin utwór nie odnosi się więc, za każdym razem kiedy jest używany, do poziomu skomplikowania czy wartości artystycznej piosenki. Chociaż w muzyce rozrywkowej termin utwór (muzyczny) faktycznie może oznaczać piosenkę czy wykonanie instrumentalne o większej, niż przeciętna wartości. Natomiast w muzyce rozumianej jako klasyczna utwór muzyczny czy dzieło muzyczne to kompozycje złożone z elementów dzieła muzycznego.

MUZYKA MA SWOJE ZASADY

W treści cytowane są definicje pochodzące ze Słownika Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN – edycja internetowa (2017-06-07).

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

 

Poprzedni artykułZ czego składa się muzyka?
Następny artykułMuzyka na punkty