W 1827 roku w Kaliszu najstarszy, udokumentowany producent instrumentów – Grzegorz Lindemann wyprodukował 20 sztuk fortepianów. Również w Kaliszu fortepiany produkował Fryderyk Hinz, u którego fachu uczył się Gustaw Arnold Fibiger. To właśnie Fibiger w 1873 roku założył własną firmę, która początkowo była firmą naprawczą zajmującą się instrumentami.

Pierwszy fortepian w Fabryce Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger” powstał w 1878 roku. Dlatego tę datę przyjęto jako rok jej założenia. Fortepiany z kaliskiej fabryki wielokrotnie nagradzano – Wielkim Złotym Medalem na wystawach: Londyn 1907r., Częstochowa 1909r., Rostów 1911r., Stawropol 1911r., Kiszyniów 1912r., Wilno 1930r. oraz Wielką Złotą Nagrodą w Warszawie w 1932r. Przed II Wojną Światową firma posiadała przedstawicielstwa w 18 krajach Europy. Była jedyną polską firmą, która dostała zaproszenie na międzynarodową wystawę branżową odbywającą się w Nowym Jorku w 1939 roku.

W trakcie trwania II Wojny Światowej, w słynnej fabryce, zamiast instrumentów okupant nakazał produkcję szaf wojskowych, pudełek do masek przeciwgazowych oraz mebli. Po zakończeniu II Wojny Światowej Fabryka Fibigera przeszła pod zarząd państwowy, a jej dyrektorem został Aleksy Konieczny. Do fabryki powrócił wnuk założyciela, który wielkimi wysiłkami, wraz z pomocą pracowników, sprawił, że 17 stycznia 1947 roku wyprodukowano pierwsze po II Wojnie pianino o numerze fabrycznym 20698. Działania te spotkały się z przychylnością władz i 1 sierpnia 1949 roku Fabryka zaczęła działać pod nazwą Kaliska Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia”.

W Kaliszu, w 1954 roku powstało unikalne, jedyne w Europie Technikum Budowy Fortepianów. Na całym świecie istnieją jeszcze tylko dwie podobne szkoły. Technikum Budowy Fortepianów ukształtowało wielu wybitnych fachowców i do dziś jest kuźnią kadr dla producentów fortepianów i pianin na całym świecie. Jest szkołą z pogranicza sztuki i rzemiosła.

Calisia sprzedawała instrumenty do 37 krajów na całym świecie. Zdobyła wiele prestiżowych nagród dla swoich instrumentów. Do renowacji do Calisii trafiały zabytkowe fortepiany i pianina ze wszystkich kontynentów. W ponad stuletniej kronice Fabryki można znaleźć wpisy najsłynniejszych muzyków, którzy z wielkim uznaniem wyrażali się o instrumentach – Artur Rubenstein, Witold Małcużyński, Jan Ekier, Zbigniew Szymonowicz, Władysław Kędra, Halina Czerny-Stefańska, Krystian Zimermann oraz wielu wybitnych pianistów z Polski i świata.

Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia w Kaliszu została zlikwidowana. Produkcja instrumentów z logo Calisia została zakończona w Polsce w 2007 roku.

Fortepiany i pianina były produkowane wyłącznie tradycyjną, ręczną metodą. Dlatego każdy instrument – każdy fortepian i każde pianino posiada własne niepowtarzalne brzmienie – ma swoją „duszę”.

Prawo do używania marki Calisia zostało sprzedane.
Obecnie produkcja instrumentów Calisia odbywa się poza granicami Polski.

Źródło informacji: archiwalna strona internetowa – pamiątka po ostatniej w Polsce Fabryce Pianin i Fortepianów: www.calisia.pianina.pl

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

Poprzedni artykułPanel dyskusyjny: Muzyka dla dzieci
Następny artykułMuzyka jako produkt