W ostatnim czasie na popularności zyskuje nauka online, co skłania osoby zainteresowane nauką komponowania muzyki do poszukiwania wskazówek i kursów internetowych.
Część kursów, dedykowanych nauce komponowania muzyki, proponuje naukę obsługi programów komputerowych służących do produkcji muzyki, nie właściwą naukę komponowania. W tych programach muzykę „składa się” z gotowych elementów lub „wgrywa się” za pomocą wirtualnego instrumentu i „obrabia” różnymi technikami. Technologia pozwala ominąć potrzebę nauki pisma nutowego, jednak tworzenie muzyki bez znajomości zapisu nutowego nie jest tym samym procesem, co komponowanie muzyki.
KOMPONOWANIE – INTENCJONALNE LOKOWANIE DŹWIĘKU
Dlatego przy próbach komponowania muzyki kluczowym problemem może okazać się nie sama znajomość obsługi programów, a na przykład znajomość instrumentów muzycznych. Nie tylko tradycyjnych, ale i elektronicznych. Wiedza o możliwościach technicznych, artykulacyjnych, wyrazowych czy kolorystycznych i barwowych konkretnych instrumentów jest istotna. Im szersza, tym łatwiej wiernie przełożyć muzyczne wyobrażenie na utwór muzyczny. Brak umiejętności gry na instrumencie muzycznym również może być dodatkową przeszkodą. Jeśli muzyka ma być wykonana przez kogoś innego, niż twórca, trzeba umieć ją przekazać za pomocą zrozumiałego dla wykonawcy zapisu – wciąż najczęściej zapisu nutowego.
Współcześnie osoby nazywające siebie kompozytorami mają bardzo różnicowany warsztat. Posługują się zapisem nutowym w różnym stopniu albo wcale. Potrafią grać na instrumentach lub korzystają z sampli. Modelową drogą jest ukończenie szkoły muzycznej I i II stopnia oraz studiów artystycznych. Wiele zależy od celu. Czy komponowanie muzyki ma być przyjemnym hobby czy zawodem. Czy chcemy pisać piosenki czy utwory na orkiestrę. Czy chcemy, żeby nasza twórczość była wykonywana przez innych. Czy chcemy bawić się i tworzyć muzykę w programach.
Kurs online to produkt i podlega zasadom marketingu. Do pewnego stopnia komponowania muzyki można nauczyć się samodzielnie, z internetowych kursów. Nie warto jednak dać się nabrać na to, że można nauczyć się tego po jednym kursie, ponieważ komponowanie muzyki w stopniu zaawansowanym wymaga znacznej świadomości istnienia struktur muzycznych, opanowania zapisu nutowego oraz umiejętności gry na instrumencie czy instrumentach, wiedzy o muzyce, również wiedzy z zakresu technik i stylów kompozytorskich.