Ogólnopolska Konferencja Kultury, której Organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została zaplanowana z myślą o kompleksowym zapoznaniu się z potrzebami polskich środowisk artystycznych.

Celem Konferencji jest nie tylko diagnoza stanu kultury w Polsce, ale również zastanowienie się nad zmianami legislacyjnymi i ewentualne wprowadzenie takich modyfikacji, które miałyby objąć przede wszystkim Ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz wprowadzenie zmian w już istniejących aktach prawnych, na przykład w prawach autorskich*.

Każdy tematyczny panel dyskusyjny Konferencji: Muzyka, Kultura ludowa, Teatr, Sztuki wizualne, Taniec, nakreślony został lub zostanie w innym terminie i miejscu. Panel: Muzyka odbył się 4 i 5 września w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Program obejmował tematy:

Artystyczna instytucja muzyczna – funkcjonowanie w systemie
Moderator: Andrzej Kosendiak (Narodowe Forum Muzyki)
Obowiązki i role poszczególnych stron funkcjonujących w systemie państwowym oraz kwestie prawne. Tematyka kategoryzacji zespołów muzycznych z uwzględnieniem wielkości Instytucji, rodzaju prowadzonej działalności oraz typów zespołów muzycznych.

Artystyczna instytucja muzyczna –  organizacja wewnętrzna
Moderator: Natalia Klingbajl (Narodowe Forum Muzyki)
Instytucja muzyczna z punktu widzenia współpracy poszczególnych grup, dyrektorów i artystów. Perspektywa współpracy Instytucji z Uczelniami wyższymi – problem naboru pracowników do Instytucji oraz problem obecnego programu studiów muzycznych, niedostosowanego do potrzeb Instytucji.

Muzyk jako artysta – status, uprawnienia, osłony
Moderator: Wojciech Walczak (Polska Rada Muzyczna)
Skala problemów, z którymi borykają się muzycy w Polsce – od braku definicji zawodu muzyka w ustawach (podatkowych, o ubezpieczeniach społecznych) i rozporządzeniach, po niskie zarobki oraz brak korelacji formalnej edukacji muzycznej z wymaganiami rynku (na podstawie badań przeprowadzonych przez Polską Radę Muzyczną: BADANIA ŚRODOWISKA MUZYCZNEGO).

Muzyka jako gałąź gospodarki kreatywnej – finansowanie, organizacja, monitorowanie
Moderator: Antoni Rosochacki (Stowarzyszenie JM Poland)
Muzyka jako część gospodarki kreatywnej, element kultury i jej forma konsumpcyjna. Identyfikacja podmiotów tworzących kreatywną gałąź gospodarki, rentowność oraz monitorowanie muzycznej gospodarki kreatywnej.

Ochrona praw autorskich i praw pokrewnych polskich artystów
Moderator: Miłosz Bembinow (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS)
Stan polskiego porządku prawnego w zakresie ochrony prawno-autorskiej oraz praw pokrewnych muzyków. Zbiorowe zarządzanie prawami i przyszłość systemu opłat reprograficznych w Polsce.

Powszechna edukacja muzyczna
Moderator: Grzegorz Michalski (Polska Rada Muzyczna)
W trakcie kolejnych reform szkolnictwa nauczanie muzyki wielokrotnie było spychane na dalszy plan przez inne, bardziej palące kwestie. Muzyka w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach z biegiem lat traci na znaczeniu – zmniejszają się liczby godzin w programach nauczania, zmniejszają się także wymagania, a co za tym idzie – umiejętności uczniów. Należy więc pilnie zadbać o to, aby odwrócić tę tendencję”**.

Upowszechnianie i promocja międzynarodowa – muzyka w mediach, muzyka jako medium promocji międzynarodowej
Moderator: Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
Co, gdzie i jak promować? Kto powinien to robić? Jak znaleźć źródło finansowania działań promocyjnych?

Na stronie www dostępne są relacje z dyskusji w formie nagrań – OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA KULTURY

Źródło: konferencjakultury.pl (13.09.2017)
** http://konferencjakultury.pl/conferences/music (13.09.2017)

SUBSKRYBUJ

OBSERWUJ

 

Poprzedni artykułI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych
Następny artykułDzień Edukacji Muzycznej