Muzyczne kształcenie artystyczne w Polsce skupione jest wokół Szkół Muzycznych I i II stopnia, Ogólnokształcących Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznych. Pozostałe propozycje kształcenia muzycznego są propozycjami pozaformalnymi. Także takimi, które z faktyczną edukacją artystyczną mają niewiele wspólnego.
Dzieje się tak, dlatego, że szeroka dostępność muzyki nie jest bezpośrednio związana z muzycznym rozwojem. Chyba, że rzeczywiście jesteśmy odbiorcami czegoś stworzonego specjalnie na takie potrzeby, ponieważ takie propozycje również od czasu do czasu się pojawiają.
W społeczeństwie zakorzeniony jest mit, o tym, że szkoła muzyczna odbiera dzieciństwo i, że ćwiczenie na instrumencie kojarzy się uczniom wyłącznie z ciężką pracą. Może tak się stać. Jednak nie jest to większościowe doświadczenie. Osoby uczące się w szkołach muzycznych, chcą to robić. To są szkoły dobrowolne. Nie znaczy, że wolne od niedoskonałości, błędów lub nieprawidłowości.
KTO I W JAKI SPOSÓB KSZTAŁCI SIĘ W SZKOŁACH MUZYCZNYCH W POLSCE?
Może zdarzyć się również tak, że z jakichś powodów osoby utalentowane nie mogą uczestniczyć w formalnej edukacji artystycznej. Wtedy warto szukać nauczycieli prywatnych, którzy ukończyli pedagogikę instrumentalną, osób z wykształceniem artystycznym.
Natomiast, jeśli chcemy pobawić się, pośpiewać i pomuzykować, poznać nowych ludzi, dobrym wyborem mogą okazać się różne usługi edukacyjne z zakresu muzyki. Wciąż warto sprawdzić kto je prowadzi, żeby odpowiednio pokierować ewentualnymi wydatkami na ten cel.
PONAD 1200 BRAZYLIJSKICH UTWORÓW MUZYCZNYCH DOSTĘPNYCH ONLINE
Mając świadomość tego, jak wygląda edukacja muzyczna w Polsce, zawsze wybierajmy to, co odpowiada naszym potrzebom. Niezależnie od tego czy jesteśmy dorośli czy chcemy pokierować przyszłością dzieci. W profesjonalnym nauczaniu artystycznym nie ma drogi na skróty. Trwa ono wiele lat i wymaga wysiłku. Pamiętajmy też o tym, że przedmiot muzyka realizowany w szkołach powszechnych nie jest tożsamy z artystycznym nauczaniem muzyki.